Artroskopia stawu skokowego – na czym polega i kiedy się ją wykonuje
Staw skokowy, zwany popularnie kostką, często ulega różnego rodzaju urazom, w związku z przeciążeniami, na które jest narażony. Umożliwia on bowiem wykonywanie ruchów zgięcia stopy oraz rotacji i jest niezbędny przy chodzeniu. Artroskopia stawu skokowego, dzięki jednoczesnej obserwacji stawu za pomocą kamery, pozwala w małoinwazyjny sposób przywrócić prawidłowe jego funkcje.
Wskazania do artroskopii stawu skokowego
Podstawowymi wskazaniami do wykonania zabiegu artroskopii stawu skokowego są:
- przerost błony maziowej
- uszkodzenia chrząstki stawowej bloczka kości skokowej
- występowanie ciał wolnych w stawie
- zespoły wklinowania (przedni oraz tylni)
- złamania śródstawowe
- zrosty w jamie stawu
- dolegliwości bólowe stawu skokowego nieznanego pochodzenia
W związku z rozwojem technik artroskopowych, zwiększył się zakres wskazań medycznych do przeprowadzenia zabiegu. Poprzez przeprowadzenie odpowiedniej diagnozy przez ortopedę, wykonanie odpowiednich badań, istnieje możliwość wyleczenia wielu schorzeń, przy szybkim powrocie do pełnej sprawności.
Jak wygląda zabieg
Po znieczuleniu pacjenta od pasa w dół lub ogólnie, poprzez małe, niemal centymetrowe nacięcie, wprowadza się kamerę, umożliwiającą oglądanie wnętrza stawu na monitorze. Następnie wykonuje się dwa kolejne nacięcia, poprzez które, po wprowadzeniu narzędzi chirurgicznych można wykonać zabieg.
Rekonwalescencja po zabiegu artroskopii stawu skokowego.
Po wykonaniu zabiegu, mogą wystąpić obrzęki lub dolegliwości bólowe. Lekarz prowadzący przepisze środki przeciwbólowe, a żeby zapobiec obrzękom należy utrzymywać nogę w górze. Podczas pierwszej wizyty kontrolnej, mniej więcej po tygodniu, dwóch od operacji, lekarz zdejmuje szwy, sprawdza jak goi się rana oraz ocenia funkcjonalność stawu.
Rehabilitacja po wykonaniu artroskopii stawu skokowego zależy od schorzenia oraz od tego, jak duża interwencja chirurgiczna miała miejsce. Ćwiczenia wykonywane są przez fizjoterapeutę i mają na celu wzmocnienie mięśni oraz więzadeł. Do pełnej sprawności pacjent wraca po ok dwóch tygodniach od wykonania zabiegu.