Zastosowanie amalgamatów w stomatologii

strefa blogowa

Zastosowanie amalgamatów w stomatologii

Amalgamat jest to inaczej wypełnienie stosowane w głównej mierze do odbudowy uszkodzonego przez próchnicę zęba. Można go również zastosować do rekonstrukcji zęba w wyniku jego zniszczenia czy starcia. Zabieg stomatologiczny gdzie użyty jest amalgamat poprzedza usunięcie przez stomatologa tkanki chorej oraz innych znajdujących się w zębie zanieczyszczeń.


Wypełniacze stosowane do wypełnień zębowych muszą spełniać określone normy aby nadawały się do aplikacji ich w jamie ustnej. Najlepsze amalgamaty to te, które posiadają niski stopień ścieralności, dzięki czemu radzą sobie z gryzieniem i rozcieraniem pokarmu. Twardość wypełnienia nie może być jednak zbyt duża, aby nie uszkodziło ono innych zębów. Wyboru odpowiedniego amalgamatu dokonuje stomatolog. Nie istnieje idealny wypełniacz pasujący do każdego ubytku, jednak prowadzone są badania zmierzające w tym kierunku. Obecnie w celu dobrania odpowiedniego wypełnienia ocenia się dany ząb.

Dostępność wypełniaczy zębowych i związane z nimi akcesoria


Wypełniacze można kupić w różnego rodzaju sklepach medycznych, stacjonarnych i internetowych. Jednym z nich jest https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/materialy-wypelnieniowe/amalgamaty.html Posiada w swojej ofercie szeroką gamę wypełniaczy zębowych. Dużą popularnością cieszą się amalgamaty kapsułkowe. Ze względu na swoją konstrukcję są najbezpieczniejsze i najłatwiejsze w przygotowaniu. Stomatolog ma odmierzoną dokładną ilość preparatu w kapsułce, co znacząco ułatwia pracę. Plomby dostępne w sklepie są wysokiej jakości, łatwo się je formuje a po utwardzeniu są wytrzymałe i trwałe. Kolejną zaletą jest niska cena w porównaniu z wypełnieniami kompozytowymi.

Kontrowersję wzbudza fakt, że wypełnienia zawierają rtęć. Jednak specjaliści uspokajają, nie są to tak znaczące ilości aby mogły zaszkodzić człowiekowi. Ponadto nie istnieją potwierdzone dowody na szkodliwość tych produktów. Co za tym idzie amalgamaty są chętnie stosowane. Szkodliwymi dla zdrowia mogą być wypełnienia zawierające fazę gamma 2. Na szczęście zostały wycofane z użytku. Sklep.marrodent.pl posiada jedynie bezpieczne, przebadane i trwałe produkty stomatologiczne. Poza amalgamatami można tu również znaleźć pistolety do aplikacji produktu. Dzięki ergonomicznemu kształtowi ułatwiają aplikację produktu. Ponadto asortyment obfituje we wszelkiego rodzaju opatrunki, gaziki i inne przydatne akcesoria.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *