Taśmy kompozytowe – czym są i do czego służą
Taśmy kompozytowe są wykonane z wysokiej jakości włókien poliestrowych, które klei się, układa wzdłużnie i powleka warstwą polipropylenu. Podczas procesu produkcji taśmy kompozytowe pokrywane są dodatkowo warstwą tworzywa sztucznego.
Powyższe zabiegi powodują, że tego rodzaju taśmy są nieco bardziej śliskie i sztywniejsze niż taśmy tkane. Z uwagi na śliskość, warto zastosować spinacze zaciskowe fosforanowe do spinania taśmy kompozytowych, z uwagi na porowatą powierzchnię tego typu spinaczy.
Właściwości taśm kompozytowych
Taśmy kompozytowe właściwości ich wykonania sprawiają, że są one sprężyste i elastyczne. Dzięki temu możliwe jest ich mocne naciągnięcie na palecie z ładunkiem, które zapewni właściwe zabezpieczenie przewożonego towaru. Długotrwały przewóz zabezpieczonego ładunku może doprowadzić do lekkiego poluzowania taśmy kompozytowych, ale bez trudu można naciąg poprawić i usztywnić.
Taśmy kompozytowe cechuje podwyższona wytrzymałość mechaniczna tego produktu. Sprawia to, że są mniej podatne na różnego rodzaju przetarcia lub pęknięcia, które mogłyby wpływać na funkcjonalność produktu, nawet podczas występowania silnego tarcia.
Należy pamiętać, że jeżeli przewożony ładunek posiada ostro wykonane zakończenia, trzeba zabezpieczyć taśmę odpowiednimi narożnikami ochronnymi, chroniącymi ją przed poszarpaniem lub przecięciem.
Taśmy kompozytowe odporne są na zmienne warunki atmosferyczne takie jak:
- zmienne i wysokie temperatury;
- opady deszczu wraz ze zmienną wilgotnością powietrza;
- mrozy.
Sposób wykonania struktury taśmy kompozytowej, a więc jej miękkość, ograniczają do minimum możliwość ewentualnego skaleczenia lub zranienia operatora.
Zastosowanie taśmy kompozytowej w praktyce
Taśmy kompozytowe bandownicze swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim podczas konieczności zabezpieczenia ładunku o średnio wymagającym poziomie. Sprawdzą się do palet zawierających:
- kartony;
- paczki;
- innego rodzaju, podobne opakowania.
Łatwe założenie taśm kompozytowych sprawia, że można je spokojnie aplikować podczas zabezpieczania jednolitego towaru, jak również, gdy mamy do czynienia z różnorodnym towarem ulokowanym na palecie.
Dostępnych jest wiele rozmiarów szerokości taśm kompozytowych od 9 do 32 mm. Do spięcia niezbędny jest spinacz zaciskowy, jak zostało wspomniane wcześniej, najlepiej o strukturze porowatej, a takową ma spinacz fosforanowy.
Warto pamiętać, że właściwe zabezpieczenie ładunku gwarantują wyłącznie taśmy kompozytowe wykonane z najwyższej jakości produktów i takie też należy stosować, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas transportu.