Przeglądy okresowe budynków – kiedy są wymagane

strefa blogowa

Przeglądy okresowe budynków – kiedy są wymagane

W trakcie zamieszkiwania lub użytkowania jakiegokolwiek budynku biurowego lub usługowego, może dochodzić do stopniowego zużywania się konstrukcji, a także instalacji elektrycznej, gazowej, sanitarnej czy kominowej. Kiedy przydatne będzie zrobienie przeglądu budowlanego?

Przegląd budowlany – nie tylko przy sprzedaży

Przegląd techniczny budynku wymagany jest okresowo przez prawo budowlane, i może zostać zweryfikowany przez nadzór budowlany w razie kontroli. Dokonywać go trzeba nawet dwa razy do roku! To dość żmudna, ale niezbędna procedura, szczególnie w przypadku właścicieli i zarządców nieruchomości większych niż 2000 metrów kwadratowych.

W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej decydują się na nie właściciele, którzy chcą sprzedać budynek, ale nie wiedzą w jakim jest stanie technicznym i na ile można go wycenić. Jednak również osoba kupująca nieruchomość z drugiej ręki może zażyczyć sobie protokołu z przeglądu budowlanego czy przeglądu instalacji elektrycznej, do czego ma absolutne prawo. Przegląd okresowy budynków to przede wszystkim sposób na upewnienie się, czy budynek nie zagraża jego mieszkańcom i użytkownikom.

Dlaczego tak ważne jest, by robić przeglądy

Tak samo, jak jeździmy raz do roku ze swoim autem na przegląd techniczny, powinniśmy wykonywać regularne kontrole wszystkich budynków, które posiadamy, lub którymi administrujemy. Przegląd okresowy budynków, w którym specjalizuje się RenomaBud, to szczegółowa procedura, która pomaga wykryć uszkodzenia budynku, jego słabe punkty, skontrolować na podstawie poprzednich raportów szybkość jego niszczenia. Przegląd to nie tylko formalność – to ważne działanie, mające na celu zapobieganie tragediom, takim jak uszkodzenie dachu podczas wichury, zawalenie się ścian budynku, czy pożar spowodowany wadliwą instalacją elektryczną.

Jest to szczególnie ważne w przypadku budynków ubezpieczonych. W umowie ubezpieczenia każdy ma informację mówiącą o tym, że ubezpieczyciel wymaga przedstawienia wszelkich raportów z przeglądu technicznego budynku w razie chęci uzyskania odszkodowania za straty. W ubezpieczalni należy udowodnić, że budynek został zniszczony na skutek pożaru, powodzi czy katastrofy naturalnej, pomimo tego, że był w relatywnie dobrym stanie, i że stan budynku nie miał wpływu na rozmiar strat. Biorąc pod uwagę nieszczęścia, jakie potencjalnie mogą zagrażać domowi, warto uwzględnić przegląd techniczny budynku w domowym lub firmowym budżecie, by mieć pewność, że w razie zagrożenia uda się otrzymać stosownej wysokości odszkodowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *