Migotanie przedsionków – jak szybko zdiagnozować ten niebezpieczny dla życia stan
![](https://www.combajn.pl/wp-content/uploads/2021/12/medical-drugstore-science-vitamin-clinical-clinic-care-dosage-dose-tablets-contraceptive-medicament_t20_B8VPvx.jpg)
Często mówi się, że mamy uczucie „kołatania serca”. Jednak jeżeli są to regularne napady, warto się temu bliżej przyjrzeć, gdyż może to oznaczać bardzo poważny objaw arytmii serca, a mianowicie migotanie przedsionków. Niestety ten stan może być bardzo groźny i zakończyć się nawet zgonem. Jak zatem kontrolować pracę serca w czasie kolejnego napadu? Odpowiedź poniżej.
Migotanie przedsionków – co to jest i jakie są jego powikłania
Migotanie przedsionków to moment, w którym przedsionki mięśnia sercowego przestają kurczyć się rytmicznie na rzecz ruchów drgających. Chory może wówczas poza wcześniej wspomnianym kołataniem odczuwać duszności i zawroty głowy.
W następstwie drżenia przedsionków, przepływ krwi przez serce jest utrudniony, niejednostajny. W efekcie powstają skrzepy, które wraz z krwioobiegiem mogą dostać się do różnych istotnych naczyń krwionośnych i je zablokować powodując na przykład:
- udar mózgu
- zawał serca
Warto dodać, iż niektórzy pacjenci niekardiologiczni również pozostają w grupie ryzyka zagrożonej migotaniem przedsionków. Są to:
- cukrzycy
- chorujący na nadczynność tarczycy
- osoby z niewydolnością nerek
- osoby zmagające się z chorobami płuc
Z uwagi na powikłania nieleczenia migotania przedsionków, wszyscy chorzy zarówno kardiologiczni, jak i z grup ryzyka powinny regularnie badać pracę serca, a także dodatkowo w momentach gorszego samopoczucia.
Migotanie przedsionków może przebiegać również bezobjawowo, dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie akcji serca.
Jak chory może w porę wykryć migotanie przedsionków
W przypadku migotania przedsionków liczy się czas i wdrożenie szybkiego leczenia, by uniknąć udaru lub zawału. Jednym z niezbędnych badań jest tu przeprowadzenie EKG, które może w porę wykryć ten stan. W newralgicznych momentach możemy wspomóc się przenośnym EKG, o którym więcej można dowiedzieć się tu https://arytmiaserca.pl/.
Regularne badanie EKG pozwala stale mieć pod kontrolą czynność serca, a także sprawdzić jego pracę w momencie gorszego samopoczucia (ataku duszności, zawrotów głowy i uczucia kołatania serca). Im szybciej migotanie zostanie wykryte, tym bardziej zyskujemy większą szansę na lepsze i dłuższe życie.