Migotanie przedsionków – jak szybko zdiagnozować ten niebezpieczny dla życia stan

strefa blogowa

Migotanie przedsionków – jak szybko zdiagnozować ten niebezpieczny dla życia stan

Często mówi się, że mamy uczucie „kołatania serca”. Jednak jeżeli są to regularne napady, warto się temu bliżej przyjrzeć, gdyż może to oznaczać bardzo poważny objaw arytmii serca, a mianowicie migotanie przedsionków. Niestety ten stan może być bardzo groźny i zakończyć się nawet zgonem. Jak zatem kontrolować pracę serca w czasie kolejnego napadu? Odpowiedź poniżej.

Migotanie przedsionków – co to jest i jakie są jego powikłania

Migotanie przedsionków to moment, w którym przedsionki mięśnia sercowego przestają kurczyć się rytmicznie na rzecz ruchów drgających. Chory może wówczas poza wcześniej wspomnianym kołataniem odczuwać duszności i zawroty głowy.

W następstwie drżenia przedsionków, przepływ krwi przez serce jest utrudniony, niejednostajny. W efekcie powstają skrzepy, które wraz z krwioobiegiem mogą dostać się do różnych istotnych naczyń krwionośnych i je zablokować powodując na przykład:

  • udar mózgu
  • zawał serca

Warto dodać, iż niektórzy pacjenci niekardiologiczni również pozostają w grupie ryzyka zagrożonej migotaniem przedsionków. Są to:

  • cukrzycy
  • chorujący na nadczynność tarczycy
  • osoby z niewydolnością nerek
  • osoby zmagające się z chorobami płuc

Z uwagi na powikłania nieleczenia migotania przedsionków, wszyscy chorzy zarówno kardiologiczni, jak i z grup ryzyka powinny regularnie badać pracę serca, a także dodatkowo w momentach gorszego samopoczucia.

Migotanie przedsionków może przebiegać również bezobjawowo, dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie akcji serca.

Jak chory może w porę wykryć migotanie przedsionków

W przypadku migotania przedsionków liczy się czas i wdrożenie szybkiego leczenia, by uniknąć udaru lub zawału. Jednym z niezbędnych badań jest tu przeprowadzenie EKG, które może w porę wykryć ten stan. W newralgicznych momentach możemy wspomóc się przenośnym EKG, o którym więcej można dowiedzieć się tu https://arytmiaserca.pl/.

Regularne badanie EKG pozwala stale mieć pod kontrolą czynność serca, a także sprawdzić jego pracę w momencie gorszego samopoczucia (ataku duszności, zawrotów głowy i uczucia kołatania serca). Im szybciej migotanie zostanie wykryte, tym bardziej zyskujemy większą szansę na lepsze i dłuższe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *