Jaką szafę serwerową rack 19” wybrać

strefa blogowa

Jaką szafę serwerową rack 19” wybrać

Planując montaż szafy serwerowej lub teleinformatycznej warto wybrać najbardziej popularny i uniwersalny model rack 19”. Ten rodzaj szafy cechuje się charakterystycznym systemem mocowania wyposażenia. Decydując się zatem na jej zakup mamy gwarancję, że wszystkie urządzenia zaopatrzone w obudowę typu rack zamontujemy w niej bez najmniejszych problemów.

Najistotniejsze parametry szaf rack

Jednym z najważniejszych parametrów, jakim musimy się kierować przy wyborze szafy serwerowej, są jej gabaryty, a przede wszystkim szerokość montażowa, która w przypadku modelu rack wyrażana jest w calach i wynosi 19”. Ważnym detalem jest także wysokość montażowa. W szafach serwerowych oznaczona jest ona jednostką U, odpowiadającą 44,45mm. Większość urządzeń przeznaczonych do montażu ma wysokość od 1U do 4U. Znając ich wymiar, możemy z łatwością zaplanować, o jakiej wysokości montażowej szafy będziemy potrzebować, aby dobrze zagospodarować jej wewnętrzną przestrzeń. Niezwykle istotnym parametrem będzie też głębokość witryny, zwłaszcza jeśli w jej wnętrzu mają zostać umieszczone różnego rodzaju rejestratory czy też komputery. Nie mają one ustandaryzowanych wymiarów, dlatego należy je wcześniej dokładnie zmierzyć i sprawdzić, czy wraz z okablowaniem swobodnie pomieszczą się w szafie rack.

Zewnętrzna czy wewnętrzna szafa rack

Szafy serwerowe rack znajdują niezwykle szerokie zastosowanie. Najczęściej są wykorzystywane w serwerowniach komputerowych, ale też stosuje się je w teletechnice, energetyce, a nawet w studiach nagraniowych. Ze względu na sposób ich wykorzystywania wyróżnia się szafy wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Te stosowane na zewnątrz oprócz istotnych parametrów wielkościowych, muszą także zapewniać optymalne bezpieczeństwo urządzeniom w nich umieszczonym. Przede wszystkim powinny skutecznie chronić sprzęt przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych i zabezpieczać go przed dostępem do niego osobom nieupoważnionym. Zewnętrzne szafy rack hermetyczne często są umieszczane w studzienkach telekomunikacyjnych, gdzie są narażone na bezpośredni wpływ warunków atmosferycznych, dlatego blacha z jakiej są wykonane, jest pokryta ochronną powłoką Magnelis. Zabezpieczone są one także zamkiem z wkładką bębenkową, uniemożliwiającym dostanie się do wnętrza szafy nieuprawnionym do tego osobom. Jeżeli zachodzi taka potrzeba w szafie rack istnieje możliwość zamontowania wentylatorów odprowadzających ciepło, zwłaszcza jeśli systemy wentylacyjne standardowo w nich montowane nie są w stanie sprostać temu zadaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *