Jak pracuje się z architektem wnętrz? Ile kosztują jego usługi?

strefa blogowa

Jak pracuje się z architektem wnętrz? Ile kosztują jego usługi?

Mimo że współpraca z architektem jest uzależniona od indywidualnych warunków danej sytuacji, a projekt wycenia się za każdym razem inaczej, to jednak istnieją pewne zasady, które rządzą kwestią tworzenia wycen w tej branży. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które zadaje sobie wiele osób rozważających możliwość wynajęcia architekta wnętrz.

Praca architekta wnętrz dzieli się zasadniczo na trzy etapy. Pierwszy to opracowanie ogólnej koncepcji wnętrza. Drugi to stworzenie projektu wnętrza, a ostatni to nadzór nad realizacją.

Opracowanie koncepcji

Pierwszy etap czyli wykonanie koncepcji, polega na stworzeniu zarysu dotyczącego tego, jaki układ ma mieć wnętrze, jaki rodzaj umeblowania, a także jaka kolorystyka będzie dominowała we wnętrzu. Na tym etapie określa się styl, w którym mają być urządzone poszczególne pomieszczenia, a także jakie rodzaje wykończeń zostaną zastosowane. Koncepcja nie jest końcowym projektem, bo nie zawiera wszystkich niezbędnych rysunków. Na tym jednak współpraca z architektem może się zakończyć i wówczas stosowany jest cennik 50 zł za m2 powierzchni podlegającej projektowaniu.

Koszt wykonania projektu

Jeśli nie chcemy na tym etapie kończyć współpracy z biurem projektowym, możemy przejść do stworzenia gotowego projektu. Tutaj już cena zaczyna się od 100 zł za metr kwadratowy. Projekt obejmuje komplet dokumentów, wizualizacje, a także wytyczne dla wykonawców. W projekcie mamy widoki wszystkich ścian, a także rysunki techniczne uwzględniające instalacje.

Nadzór wykonawstwa

Jeśli po zobaczeniu projektu chcemy zaangażować projektanta do nadzorowania wykonawstwa, wówczas musimy liczyć się z dodatkowym kosztem około 100 zł za godzinę pracy. Praca jest tutaj rozliczana godzinowo ze względu na to, że zwykle nadzór odbywa się wyrywkowo, na wezwanie. Takie spotkania mają na celu omówienie problemów powstających, gdy projekt zostanie wdrożony w życie. Najczęściej nawet najlepszy projekt, pochodzący od renomowanej projektowania wymaga modyfikacji pod wpływem nowych okoliczności. Nadzór projektanta nad przebiegiem realizacji prac wykończeniowych bywa także bardzo istotny dla dopilnowania ich jakości. Szczególnie wówczas, gdy wykonawcy mają swobodę w dobieraniu zamienników wśród materiałów.

Cena uzależniona od miasta

Przy szacowaniu kosztów powinniśmy wziąć pod uwagę to, że architekt wnętrz Warszawa będzie miał zupełnie inny cennik niż architekt wnętrz w Przemyślu lub w Koszalinie. Stolica i pozostałe większe miasta w Polsce niestety należą do drogich, mimo że konkurencja właśnie na ich terenie jest największa. Cennik jest uzależniony również od doświadczenia samego architekta lub od renomy biura projektowego, które zaciągamy do współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *