Jak dbać o kota
Przygotowujesz się do przygarnięcia kota do domu, a może już opiekujesz się takim zwierzątkiem i chciałbyś poznać podstawowe zasady prawidłowego postępowania z nim? Poniżej sprawdzisz, jak dbać o kota. Jak urządzić mu kuwetę, jak zorganizować dietę dla zwierzątka oraz jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja kota? Zapraszamy!
Jaka dieta dla kota
Co je kot? Zwierzę to jest przede wszystkim mięsożercą. Jeśli chcemy zadbać o odpowiednio zbilansowane posiłki dla naszego domowego drapieżnika, w miseczce nigdy nie powinno zabraknąć białka pochodzenia zwierzęcego. Koty są przystosowane do przetrwania w warunkach ubogich w wodę, dlatego szybko zauważymy, że nasz pupil, w przeciwieństwie do psa, bardzo rzadko będzie podchodził do poidełka. Mimo to, należy zadbać o dostarczanie wystarczającej ilości wody dla kota. Najlepiej zrobić to przez podawanie kotu pożywienia bogatego w wodę. Karmienie kota zbyt dużą ilością suchej karmy szybko odbije się na zdrowiu jego nerek. Statystyki zresztą mówią, że niewydolność nerek to najczęstsza przyczyna zgonów wśród kotów. Mokra karma dla kotów to przede wszystkim kawałki galaretowatego mięsa. Ma wysoką wartość odżywczą i dodatkowo nawadnia naszego zwierzaka. Wszystko dla kota znajdziesz na: https://weterynaryjny.pl/koty-c-4.html
Kuweta dla kota
Każdy kot zamieszkujący dom lub mieszkanie powinien mieć dostęp do kuwety. Jej rozmiary powinny być dopasowane do rozmiaru zwierzaka. Wnętrze kuwety powinno być przez nas regularnie czyszczone. W sklepach znajdziemy wygodne samoczyszczące się kuwety lub kuwety z sitkiem na dnie (ułatwia ono czyszczenie naczynka). Do kuwety powinniśmy dokupić żwirek: zbrylający, drewniany, bentonitowy, silikonowy lub inny. O tym, jaki rodzaj żwirku dla kota wybrać, powinniśmy zdecydować na podstawie stanu pazurków kota oraz jego ogólnego stanu zdrowia. Łatwiej nam będzie go ocenić, gdy skonsultujemy się w weterynarzem.
Pielęgnacja kota
Mimo że kot jest z natury zwierzęciem dość czystym (spędza długie godziny na samooczyszczaniu się), to jednak warto od czasu do czasu zorganizować mu kąpiel. W miejscach takich jak sklep Weterynaryjny.pl znajdziemy sporo kosmetyków i preparatów do kąpieli kota. Jeśli zauważymy, że na sierści kota zrobił się kołtun, zdecydowanie powinniśmy pomóc kotu go rozczesać. Zrobimy to szczotką. W najgorszym wypadku, kołtun można po prostu wyciąć nożyczkami. Istotne jest również czyszczenie oczu kota. Wystarczy przecierać je wacikiem nasączonym letnią wodą. Jeśli w kącikach powiek oczu kota zbiera się ropa, należy udać się do weterynarza. Bardzo istotne jest też zapewnienie kotu drapaka w domu oraz drabinki do zabawy.