Filc tapicerski -co warto wiedzieć?

strefa blogowa

Filc tapicerski -co warto wiedzieć?

Filc to bardzo popularny materiał stosowany między innymi w tapicerstwie. Wykonywany jest z szarpanki włókien syntetycznych, czemu zawdzięcza swoje parametry techniczne. To materiał wysoce odporny na zniszczenie, a przy tym stosunkowo tani – to między innymi stąd wzięła się tak duża popularność.

Jakie są zalety filcu tapicerskiego?

Niezależnie od rodzaju i grubości, filc jest materiałem charakteryzującym się bardzo dobrą sprężystością, co oznacza, że nie będzie on łatwo ulegał uszkodzeniom w czasie standardowego użytkowania. Ponadto materiał charakteryzuje również wysoka izolacyjność – dzięki temu surowiec świetnie sprawdza się w redukcji głuchych dźwięków – stąd też filc tapicerski świetnie sprawdzi się w zastosowaniu w poszczególnych elementach konstrukcyjnych mebli.

Filc tapicerski to łatwy w obróbce materiał między innymi dzięki temu, że jest cienki i można łatwo ciąć go nawet zwykłymi nożyczkami. Co istotne, nie będzie się on rozpruwał w miejscach wykonania cięcia. Filc w porównaniu do wielu innych materiałów jest trwały i wytrzymały. Tak naprawdę bardzo rzadko ulega on uszkodzeniom. Z tego też powodu jest on tak często stosowany w branży meblarskiej.

Jakie jest zastosowanie filcu tapicerskiego?

Ze względu na swoje właściwości filc tapicerski ma szerokie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle oraz branży meblarskiej. Gdzie najczęściej wykorzystywany jest ten materiał? To przede wszystkim:

  • tapicerstwo meblowe (filc świetnie sprawdzi się między innymi jako podkład pod/na sprężyny),
  • produkcja podkładek na meble,
  • produkcja i renowacja materacy,
  • docieplanie i wygłuszanie podłóg,
  • zabezpieczanie towarów w czasie transportu,
  • produkcja podkładów ochronnych i usztywniających.

Filc tapicerski będzie niezawodną barierą ochronną przed uszkodzeniami dla tkanin i pianek tapicerskich. Jest bardzo skuteczny i dobrze wypełnia swoje zasadnie, a przy tym nie jest specjalnie drogi, przez co producenci mebli niezwykle chętnie po nie sięgają.

Filc jest materiałem trudnopalnym. Dlatego też bez większych ograniczeń może być wykorzystywany do produkcji mat akustycznych czy izolacji termicznej. Ze względu na jego właściwości i bezpieczeństwo stosowania może być wykorzystywany również w pokoju dziecięcym.

Co jeszcze warto wiedzieć o filcu tapicerskim?

Filc poza tym, że doskonale sprawdzi się przy produkcji mebli, będzie stanowił również bardzo dobry materiał do pracy dla twórców hand made czy miłośników scrapbookingu.

Filc tapicerski to uniwersalny materiał, który wykorzystywany jest w wielu różnych branżach. Niezależnie od jego rodzaju każdy z typów ma bardzo zbliżone do siebie właściwości, choć wykorzystywany jest w nieco innym celu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *