Awaria niszczarki – jak ją naprawić?
Niszczarka do dokumentów to popularny sprzęt, który można znaleźć zarówno w biurach, bankach, jak i różnego rodzaju urzędach. Zdarza się jednak, że urządzenie przestaje działać. Jakie są najczęstsze awarie i jak można im zapobiegać?
Najpopularniejsze awarie niszczarek
Awarie niszczarek najczęściej spowodowane są niewłaściwym użytkowaniem sprzętu. Oto najpopularniejsze usterki.
Zacięty papier
Włożenie jednocześnie zbyt dużej liczby kartek spowoduje, że nożyki tnące znajdujące się w niszczarce nie będą w stanie pociąć papieru. W tym przypadku należy cofnąć program niszczenia i wyczyścić urządzenie. Pamiętaj, aby robić to regularnie, nie tylko wtedy, gdy niszczarka przestanie działać. Osadzający się pył i resztki papieru mogą stępić nożyki, a wtedy tylko serwis niszczarek będzie mógł naprawić sprzęt. Nie zapominaj także o regularnym opróżnianiu kosza na papier – ścinki, które nie będą miały gdzie spadać, będą blokować mechanizm tnący.
Rzeczy, których nie powinno być w niszczarce
Nie każda niszczarka jest przystosowana do niszczenia zszywek, spinaczy, płyt CD czy teczek. Najlepiej zapoznać się z instrukcją i sprawdzić co może do niszczarki trafić. Jeśli jednak w jej wnętrzu znajdzie się nieodpowiedni przedmiot i urządzenie zatnie się – najlepiej tak jak w przypadku zbyt dużej ilości papieru, wycofać program niszczenia i wyczyścić sprzęt.
Zbyt intensywna eksploatacja
Niszczarka, która jest używana ciągle, może się przegrzać. Zapali się wtedy lampka ostrzegawcza, a urządzenie będzie pracować mniej wydajnie. W takim wypadku zrób przerwę, by urządzenie mogło się schłodzić. Jeśli jednak masz do zniszczenia dużą liczbę dokumentów – rób to małymi partiami, tak by nie narazić sprzętu na częste przegrzewanie.
Popsute czujniki
Fotokomórka uruchamia automatycznie urządzenie, gdy do szczeliny włożysz papier. Czujnik wypełnienia sygnalizuje konieczność opróżnienia kosza na ścinki. Oba te czujniki mogą przestać działać prawidłowo, gdy są zasłonięte resztkami papieru lub papier zablokował się we wlocie. Ponownie – wyczyść urządzenie i rób to regularnie, tak aby uniknąć tego typu awarii. Jeśli jednak dokładne czyszczenie nic nie dało i czujniki nadal nie działają – nie naprawiaj sprzętu samodzielnie, tylko odwiedź serwis niszczarek.
Naprawa niszczarki w serwisie
Serwis niszczarek to miejsce, w którym pracują fachowcy. Dzięki swojemu doświadczeniu wiedzą oni jak naprawić każdą usterkę. Jeśli Twoja niszczarka, mimo starań, nadal nie działa, warto oddać ją w ręce specjalistów, którzy szybko i sprawnie usuną usterkę.
Dzięki regularnemu czyszczeniu i stosowaniu się do instrukcji możesz zapobiec awariom niszczarki. Pozwoli to przedłużyć żywotność sprzętu oraz uniknąć częstej wymiany części.