Diagnostyka USG w medycynie

strefa blogowa

Diagnostyka USG w medycynie

Ultrasonografia to diagnostyczna procedura medyczna, która wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów na ekranie, co umożliwia lekarzom oglądanie wewnętrznych struktur ciała. W tej lekcji dowiesz się więcej o ultrasonografii i jej zastosowaniach.

Co to jest ultrasonografia

Patty jest w ciąży i ma swoje pierwsze dziecko. Jej lekarz wysłał skierowanie na USG, ale Patty nigdy wcześniej nie miała tego USG, nie wie jak działa aparat USG, i ma pewne obawy. Chce wiedzieć, na czym polega zabieg i czy jest bezpieczny dla nienarodzonego dziecka.

Lekarz Patty wyjaśnia, że ​​ultrasonografia to stosunkowo bezpieczna diagnostyczna procedura medyczna, w której fale dźwiękowe są wprowadzane do organizmu za pomocą głowicy. Fale dźwiękowe odbijają się od kości i tkanek ciała i tworzą czarno-biały obraz na monitorze. Zabieg jest bezpieczny, ponieważ nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, takiego jak prześwietlenie lub tomografia komputerowa, czego należy unikać w ciąży.

Jak działa ultrasonografia

Obraz ultradźwiękowy jest wytwarzany przez wysyłanie fal dźwiękowych o częstotliwości 1–10 milionów Hz przez przetwornik, umieszczając go na strukturach ciała. Aparaty USG są niezbędne do przeprowadzenia niektórych procesów. Cena aparatu USG waha się w granicach kilku tysięcy złotych.  Fale dźwiękowe są pochłaniane lub odbijają się z powrotem do kryształów w głowicy przetwornika. Na przykład fale dźwiękowe przechodzą przez obszary puste lub wypełnione płynem, takie jak pęcherz i naczynia krwionośne. Te obszary są czarne na ekranie. Obszary wypełnione tkanką umożliwiają pewną penetrację i załamanie dźwięku oraz tworzą szaro-biały obraz. Naprawdę twarde struktury, takie jak kości, dają jasny, biały obraz, ponieważ fale dźwiękowe całkowicie odbijają się z powrotem do przetwornika.

W czasie ciąży pozwala to usługodawcom uzyskać obraz macicy kobiety. Płyn owodniowy będzie miał kolor czarny, co uwydatni kości i tkanki dziecka, które będą białe. Lekarz wyjaśnia Patty, że zleca się wykonanie USG, aby mógł ocenić, jak rozwija się dziecko, określić płeć dziecka i wykryć wszelkie nieprawidłowości. Może również zmierzyć szyjkę macicy i jajniki Patty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *