Blacha trapezowa na dach – wady i zalety

strefa blogowa

Blacha trapezowa na dach – wady i zalety

Blacha trapezowa to bardzo popularny materiał na pokrycia dachowe, głównie ze względu na niską cenę i wysoką wytrzymałość. Świetnie sprawdzi się niemalże na każdym dachu, a ze względu na to szeroki wybór wzorów i kolorów – bez problemu uda się wybrać taki, który będzie pasował do elewacji.

Zalety blachy trapezowej

Główną zaletą tego materiału jest wytrzymałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Blacha wytrzyma więc silne ulewy czy grad, a dzięki powłokom zabezpieczającym – nie grozi jej też rdza ani korozja. Producent blachy trapezowej gwarantuje, że utrzyma ona swój estetyczny wygląd oraz zachowa właściwości nawet przez 25 lat! A droższe blachy, te z powłoką poliuretanową, wytrzymają nawet 50 lat, nie ma chyba więc bardziej ekonomicznego pokrycia dachowego niż blacha trapezowa. Materiał ten jest jednym z tańszych, które są dostępne na rynku, a kolejną jego zaletą jest łatwy i szybki montaż. Warto też dodać, że blacha trapezowa jest lekka, więc bez problemu można nią pokrywać nie tylko dachy nowych domów, ale też tych starszych. Kiedy wymagana jest renowacja starego pokrycia czy położenie nowego, bez zbytniego obciążania całej konstrukcji.

Czy blacha trapezowa ma jakieś wady?

Mimo wielu zalet, blacha trapezowa ma też swoje wady, między innymi akustyczność. Chyba każdy z nas kojarzy nieprzyjemny dźwięk, który powstaje kiedy np. krople deszczu czy grad uderzają o blachę. Może to być bardzo nieprzyjemne oraz uciążliwe, zwłaszcza dla ludzi, którzy posiadają domy z poddaszem użytkowym. Można jednak łatwo temu zaradzić i zminimalizować niemiły hałas, poprzez użycie izolacji w postaci wełny mineralnej, ponieważ tłumi ona dźwięki. Kolejną wadą może być również to, że blacha trapezowa nie będzie wyglądać estetycznie na każdym dachu, w przypadku starszych domów lub tych w stylu dworkowym, lepiej sprawdzi się blachodachówka, która z wyglądu przypomina tradycyjne dachówki ceramiczne. Blacha trapezowa będzie doskonałym pokryciem dachów na budynkach w nowoczesnym stylu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *