Alkoholizm a trauma życiowa – jak radzić sobie z nałogiem w trudnych sytuacjach
Podczas walki z alkoholizmem chory zmaga się z pokusą sięgnięcia po trunek każdego dnia. Dotyczy to nawet długoletnich niepijących. Budowanie odpowiedniej motywacji to codzienna praca. W obliczu życiowych obowiązków oraz chęci napicia się, życie alkoholika nie jest łatwe. Niestety czasem spotykają nas sytuacje traumatyczne, które wynikają z naturalnych kolei życiowych. Są one niekiedy nieuniknione i wówczas chory staje u kresu emocjonalnej wytrzymałości. Jak sobie wtedy poradzić? Odpowiedź poniżej.
Trauma życiowa – na co alkoholik powinien się przygotować
Sytuacje traumatyczne to takie, które dotykają nas rzadko i wiążą się z nagłymi zdarzeniami wyzwalającymi dużą dozę przykrych i silnych negatywnych emocji, takich jak:
- smutek
- żal
- poczucie winy
- złość
Do sytuacji, które mogą stanowić źródło traumy możemy zaliczyć następujące przykłady:
- śmierć bliskiej osoby
- nieuleczalna choroba
- doświadczenie niesprawiedliwości
- dotkliwe w skutkach wypadki
Sytuacje traumatyczne to ciężkie chwile, których doświadczają nawet osoby nieuzależnione oraz dzieci. W przypadku osób z uzależnieniami mogą one prowokować szybki powrót do nałogu, a co gorsza zamach samobójczy.
Jak alkoholik może pomóc sobie w momencie doświadczania traumy
Gdy wydarzy się coś nieoczekiwanego dla chorego i jest to źródłem negatywnych emocji powinien on natychmiast skontaktować się z psychiatrą/psychologiem. Chodzi o rozpoczęcie adekwatnej terapii, która pomoże uporać się z tym przykrym doświadczeniem. Przepracowanie problemu pomoże zaakceptować nieprzyjemne fakty oraz poradzić sobie z uczuciami.
Podczas terapii może się zdarzyć, iż poziom motywacji chorego drastycznie ulega obniżeniu mimo prowadzonych działań. Wówczas – by móc w spokoju uporać się z trudnymi emocjami – zaleca się na pewien czas pomoc w postaci wszywki alkoholowej. Esperal (wszywka alkoholowa) polega na umieszczeniu pod taką skóry środka, który sprawia, że chory odczuwa niechęć do sięgnięcia po trunek jako źródło „zakłócenia” negatywnych emocji. Po upływie określonego czasu i przepracowaniu problemów chorego, czas działania wszywki mija, zaś alkoholik powraca do normalności. Dzięki temu zabiegowi nie traci on tego, co udało mu się osiągnąć, a w szczególności motywacji i pewności siebie.