Wynagrodzenie nauczyciela

strefa blogowa

Wynagrodzenie nauczyciela

Pedagogika to kierunek studiów oblegany od lat. Jak kształtuje się kwestia wynagrodzeń dla nauczycieli w Polsce? Pedagogika to trudny kierunek, który wymaga zapoznania się z dużą ilością literatury. Student zdobywa kompetencje zarówno badawcze, pisarsko-naukowe, nauczania, metodologii, tworzenia materiałów, uczenia się, ale również zdobywa doświadczenie praktyczne na co najmniej trzystu godzinach praktyki.

Od czego zależy wynagrodzenie nauczyciela?

Wynagrodzenie nauczyciela w Polsce składa się z kilku części: wynagrodzenia zasadniczego, dodatków z gminy, wynagrodzenia za nadgodziny i zastępstwa, nagród i świadczeń. Praca nauczyciela to poważna decyzja.

Czym jest praca nauczyciela?

Praca nauczyciela kształtuje się na poziomie tych najbardziej stresujących. Zmaga się z uczniami, przygotowaniem materiałów do zajęć, przygotowaniem treści do zajęć i atrakcji. Zawód nauczyciela wymaga wiele nauki. Jeżeli wynagrodzenie ma być adekwatne do potrzeb, czyli nauczyciel ma ukończone studia magisterskie i przepracowane lata z uzyskaniem tytułu nauczyciela dyplomowanego to mija około: pięć lat studiów plus osiem lat nauczania, wychodzi trzynaście lat ciężkiej pracy połączonej z nauką i zdobywaniem kompetencji na studiach.

Płaca nauczycieli ze względu na rangę zawodową:
Nauczyciel stażysta = 1400 – 2100 zł
Nauczyciel kontraktowy = 1500 – 2300 zł
Nauczyciel mianowany = 1700 – 2600 zł
Nauczyciel dyplomowany = 1900 – 3000zł

Od czego zależy kształtowanie się płacy nauczyciela?

Kształtowanie się płacy zależy w dużej mierze od gminy w której znajduje się szkoła. Tego czy nauczyciel ma przygotowanie nauczycielskie i pedagogiczne, jest po studiach: licencjackich czy magisterskich, czy po prostu po kursie. Jeżeli nauczyciel jest wykształconym studentem na poziomie licencjackim otrzymuje pensje w granicach o stażysty po dyplomowanego: 1700 – 2200 zł; Wynagrodzenie rośnie wraz z wykształceniem nauczyciela.

Wynagrodzenie dodatkowe nauczyciela od czego zależy i kto jest odpowiedzialny za jej przydzielenie

Wszelkiego rodzaju dodatki do pensji nauczyciela są zależne od gminy, co budzi liczne kontrowersje. W zależności od zamożności gminy, nauczyciel zarabia mniej lub więcej. Dane z Warszawy ukazują, że dodatki od gminy wynoszą od sześciuset złotych do nawet dwóch tysięcy sześciuset złotych. Różnica jest diametralna a praca taka sama. Przy czym praca w środowisku trudnym – biednym, jest trudniejsza, od tej w warunkach optymalnych do rozwoju – bogatszej dzielnicy. Natomiast w Rzeszowie ta różnica to trzysta złotych a tysiąc pięćset. Porównując do warszawy różnica maksymalnej kwoty to aż tysiąc złotych a minimalnej aż połowa całej. Częstochowa różnice między stawkami ma niskie od czterystu do ośmiuset złotych, ale przy Warszawie zarobki nauczycieli bledną, są w kwocie minimalnej jak i najwyższej mniejsze o ponad połowę.

Świadczenia za wychowawstwo dla nauczycieli

Wychowawcy klas otrzymują dodatkowo od pięćdziesięciu złotych do dwustu złotych. Marny dodatek zważywszy na tworzenie zebrań, liczenie obecności, tworzenie statystyk i analiz, odpowiedzialność za klasę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *