Na czym polega optymalizacja produkcji w dobie kryzysu

strefa blogowa

Na czym polega optymalizacja produkcji w dobie kryzysu

Wielopoziomowy kryzys związany z pandemią koronawirusa stanowi wstrząs dla rynków na całym świecie. Jak podkreślają specjaliści, skutki finansowe lock downów odczuwalne będą przez najbliższe lata, a szacunki odnośnie możliwych wyników PKB trzeba bardzo mocno zrewidować. Zaistniała sytuacja wpłynęła negatywnie na ilość i jakość zamówień w zdecydowanej większości branż, w tym również w branży przemysłowej, dlatego w czasie spowolnienia i kurczenia się gospodarki, warto poszukać sposobów na skuteczną optymalizację ponoszonych kosztów – pozwoli to firmie utrzymać się na rynku i przetrwać czas gorszej koniunktury maksymalnie ograniczając ewentualne straty.

Optymalizacja kosztów magazynu

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się strukturze kosztów pracowniczych – organizacji pracy poszczególnych zmian. Chodzi o rozłożenie pracy tak, aby obciążenie na każdej zmianie było równomierne i możliwe było ograniczenie liczby nadgodzin. Często okazuje się, że ich ilość wynika raczej ze złej organizacji, niż z faktycznej ilości pracy.
Polem do optymalizacji kosztów są również zasoby. W przypadku zmniejszonej liczby zamówień zmniejsza się również wykorzystanie sprzętu – np. wózków widłowych. Warto wobec tego sprzedać część posiadanych jednostek – szczególnie modeli starszych, których samo utrzymanie generuje dla firmy dodatkowe koszta. W przypadku wynajmowania sprzętu warto podjąć się renegocjacji kontraktów – w zakresie ilości czy długości wynajmu.
Elementem, który w przypadku zmniejszonej ilości zamówień może generować niepotrzebne koszty, jest również przestrzeń magazynowa – w przypadku kiedy przedsiębiorstwo wynajmuje tego typu powierzchnię, dobrym pomysłem jest jej ograniczenie – tak by dopasować wynajmowany metraż do rzeczywistego zapotrzebowania. Bezpośrednio z przestrzenią magazynową wiążą się oczywiście również same produkty – ważne jest odpowiednie ich składowanie i zidentyfikowanie towarów przeterminowanych.

Optymalizacja kosztów z Entra Group

Entra Group to prawie 20 lat doświadczenia w organizacji i optymalizacji procesów wewnątrz przedsiębiorstw przemysłowych. W naszej pracy wykorzystujemy nowoczesne, autorskie metody, które pomagają firmom usprawniać działanie i podnosić zyski. Działamy również w branżach e-commerce, których znaczenie, wzrastające już od kilku lat, znacznie zwiększyło się wraz z pandemią COVID-19.
Jeśli interesuje Cię temat optymalizacji kosztów, zapraszamy po więcej informacji na naszą stronę internetową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *