Jak dobrać silnik elektryczny

strefa blogowa

Jak dobrać silnik elektryczny

Stosowanie silników elektrycznych w zasilaniu różnego rodzaju maszyn i urządzeń, ma niemal tak długą historię, jak sama elektryczność. Obecnie duża dostępność i szeroki asortyment silników elektrycznych sprawiają, że wybór odpowiedniej jednostki nie jest łatwy. Jak dobrać silnik elektryczny do urządzenia, aby uzyskać jak najlepszy efekt w postaci pożądanej mocy i niezawodności urządzenia? Oczywiście nie do przecenienia jest również optymalizacja zużycia energii, a tym samym kosztów działalności.

Dlaczego właściwy dobór silnika elektrycznego jest tak ważny

Silnik elektryczny, którego działanie opiera się na zamianie energii elektrycznej w mechaniczną, to środek napędu urządzeń powszechnie stosowany w przemyśle, komunikacji, a także w gospodarstwach domowych. Skoro według szacunków nawet 2/3 energii elektrycznej zużywanej w przemyśle służy do napędu silników elektrycznych, każdy przedsiębiorca powinien poświęcić wystarczającą ilość uwagi na dobranie odpowiedniej jednostki napędowej dla urządzeń stosowanych w jego firmie. Pozwoli to na zoptymalizowanie kosztów działalności operacyjnej z jednoczesną korzyścią dla środowiska.

Dobieramy silnik elektryczny – co należy wziąć pod uwagę

Dla właściwego doboru silnika elektrycznego do urządzenia, ogromne znaczenie ma obciążenie z jakim będzie on pracował. Zbyt mocny silnik niepotrzebnie podnosi koszt zasilanego nim urządzenia. Mówimy tu nie tylko o wyższym poborze mocy, ale też o cenie całego układu. Konieczne w przypadku mocniejszych silników, jest bowiem użycie droższych, grubszych przewodów i bezpieczników o odpowiednich parametrach. Mocniejszy silnik nawet w przypadku prac z małym obciążeniem, wciąż pobiera większe ilości mocy, niż ma to miejsce w przypadku jednostki dobranej trafniej do wykonywanych zadań. Z kolei użycie silnika o mocy zbyt małej do obciążeń z jakimi pracuje, może prowadzić do przegrzewania się jednostki. W konsekwencji silnik elektryczny nadmiernie obciążony, może po prostu ulec przedwczesnemu zużyciu czy awarii.

Gdzie szukać silnika o odpowiedniej mocy

Zakupu zarówno odpowiedniego silnika elektrycznego, jak też części i akcesoriów niezbędnych przy zastosowaniu napędu elektrycznego, warto dokonać w sprawdzonym miejscu, na przykład takim jak ciesząca się 30 letnim doświadczeniem firma handlowa COMEL. Pod adresem https://abc-automatyka.pl/pl/c/Silniki/488, znaleźć można nie tylko doskonałej jakości silniki i akcesoria najlepszych światowych marek. Można również liczyć na fachową poradę i pomoc w wyborze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *