Dieta dla dzieci — zdrowo, ale bez przesady

strefa blogowa

Dieta dla dzieci — zdrowo, ale bez przesady

Jak prawidłowo skomponować dietę dla dzieci? Kluczową kwestią jest tutaj regularne spożywanie 5 posiłków o stałych porach dnia, w około 3 — 4 godzinnych odstępach. Dieta dla dziecka – poniżej przedstawiamy garść wskazówek na temat układania diety malucha.

Śniadanie

Odpowiednio skomponowane śniadanie doda dziecku energii oraz składników odżywczych potrzebnych do właściwego rozwoju organizmu. Przybierać może ono jedną z dwóch form. Do wyboru są tutaj między innymi zupy mleczne lub koktajle bazujące na mleku i jego przetworach — kefirach, jogurtach czy maślankach, z dodatkiem płatków jęczmiennych, gryczanych, owsianych czy jaglanych oraz świeżych owoców, orzechów, nasion i pestek. Druga propozycja to kanapki na pieczywie pełnoziarnistym z dodatkiem sera (najlepiej twarogowego), wędliny, jajka, sera twarogowego czy pasty warzywnej oraz warzyw, najlepiej sezonowych.

Drugie śniadanie

Jako że nauka i wszelkiego rodzaju aktywności odbywające się w szkole wiążą się z dużym wydatkiem energii, zadbać należy o odpowiednie skomponowanie drugiego śniadania. Najczęściej przybiera ono formę kanapki z dodatkiem pokrojonych w słupki warzyw. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Dziecku zaserwować można również tortillę czy pożywny koktajl na bazie produktów mlecznych z dodatkiem owoców i płatków. W skład drugiego śniadania wchodzić powinny również świeże owoce oraz woda lub domowej roboty sok.

Obiad

Obiad to największy pod względem energetycznym posiłek dziecka w ciągu całego dnia. W jego skład powinna wchodzić zupa, najlepiej warzywna oraz drugie danie składające się z mięsa lub ryb, ryżu, makaronu, kaszy lub ziemniaków oraz warzyw — czy to surowych, czy gotowanych (tradycyjnie lub na parze), duszonych, grillowanych lub pieczonych.

Podwieczorek

Podwieczorek pełni funkcję małej, lekkiej przekąski pomiędzy obiadem a kolacją. Przybierać może on formę świeżych owoców, koktajli lub posiłku na bazie mleka lub jogurtu z dodatkiem kleiku czy kaszki.

Kolacja

Spożywana przez dziecko kolacja powinna być lekkostrawna. Doskonale sprawdzą się tutaj między innymi omlety z różnymi dodatkami czy zupa mleczna.

Słodycze w diecie dziecka

Czy dzieci mogą jeść słodycze? W kwestii tej należy zachować umiar. Tak długo, jak pociecha nie pozna smaku słodkości, nie trzeba mu ich podawać. Im później nastąpi ten moment, tym większe prawdopodobieństwo, że późniejszych latach nie będzie ona miała ochotę na słodkie przekąski. Nic nie stoi na przeszkodzie, by raz na jakiś czas, na przykład podczas przyjęcia urodzinowego w gronie rówieśników czy rodzinnego spotkania dziecko zjadło czekoladę czy lody. Warto jedynie zadbać o to, by produkty tego typu nie były nieodłącznym elementem codziennego jadłospisu malucha.

Dowiedz się więcej o zdrowym odżywianiu na blogu https://fitlabcatering.pl/fitblog/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *